Łyżwiarstwo

W naszej szkole działa Uczniowski Klub Łyżwiarski - UKŁ SP 46. Łyżwiarstwo jest ważnym środkiem wychowania fizycznego, sprzyja kształtowaniu takich cech motoryki jak: wytrzymałość, skoczność, gibkość czy zwinność. Warunki, w jakich odbywają się zajęcia sprzyjają hartowaniu organizmu. Jazda na łyżwach doskonali koordynację ruchów, rozwija zmysł równowagi, a skoki i piruety wyrabiają orientację przestrzenną.
Cechą oceny całkowitej łyżwiarzy jest jej dwuskładnikowość: nota za wartość techniczną programu i nota za wyraz artystyczny. Dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów w drugiej z wymienionych not dzieciom potrzebna jest edukacja taneczna, jaką oferuje kształcenie baletowe głównie techniką tańca klasycznego (akademickiego). Zapotrzebowanie na zajęcia baletu wynika także z konieczności kształtowania prawidłowych nawyków koordynacji ruchowej, ruchowo - muzycznej oraz specyficznej dyscypliny i kultury ruchowej i muzycznej. Taniec klasyczny ma silny wpływ na kształtowanie poczucia estetyki ruchu, harmonię, muzykalność, dyscyplinę ruchu i czas jego trwania.
 W strukturze etapowego systemu szkolenia łyżwiarzy zostały wyróżnione trzy etapy:
» etap ogólnorozwojowy (którego celem jest wszechstronny rozwój cech motorycznych i nauczanie podstawowych elementów techniki),
» etap ukierunkowany (celem tego etapu jest rozwój wybranych cech motorycznych i dalsze nauczanie techniki),
» etap specjalistyczny (celem tego etapu jest rozwój cech specjalnych, doskonalenie techniki oraz praca nad umiejętnością startów w zawodach).
 Wszystkie zajęcia odbywające się w ramach UKŁ SP 46 na lodowisku przy ul. Stefanowskiego prowadzone są przez wysoko wykwalifikowaną kadrę. Nasi trenerzy to: mgr Urszula Matyśkiewicz-Jaworska, mgr Dorota Peła-Matusiak, mgr Tomasz Politański oraz mgr Monika Gąsior. Klub pozyskuje fundusze przy współpracy z Wydziałem Sportu UMŁ. W 2017 roku UKŁ SP 46 był wspierany również przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Pracujemy na PROGRAMIE SZKOLENIA W ŁYŻWIARSTWIE FIGUROWYM
DLA ODDZIAŁÓW SPORTOWYCH, SZKÓŁ SPORTOWYCH, ODDZIAŁÓW MISTRZOSTWA SPORTOWEGO I SZKÓŁ MISTRZOSTWA SPORTOWEGO
DLA KLAS I - VIII Szkoły Podstawowej
Rekomendowany przez Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego.

Historia łyżwiarstwa