Po lekcjach

Arteterapia
Zajęcia kształtujące kompetencje emocjonalno-społeczne
Biblioterapia
Zajęcia nauki języka polskiego dla obcokrajowców

W naszej szkole prowadzone są dodatkowe zajęcia nauki języka polskiego dla dzieci cudzoziemców jak i dzieci obywateli polskich, powracających z zagranicy. Są to wyjątkowe zajęcia, na których uczniowie bawią się językiem polskim, bo to pomaga im utrwalić poznane słowa i zagadnienia, a także zrozumieć to, co jeszcze nieznane.

Przede wszystkim zajęcia:

• pomagają w przezwyciężaniu trudności związanych z opanowaniem języka polskiego,
  • sprzyjają nabywaniu kompetencji językowych, umożliwiających porozumiewanie się w języku polskim przynajmniej w podstawowym zakresie,
  • wspierają wszechstronny rozwój ucznia, zwłaszcza jego naturalnych zdolności, zainteresowań i możliwości w sferach: intelektualnej, psychicznej i moralnej.

Uczniowie z klas 2 i 3 uczestniczący już w takich zajęciach są żywo zainteresowani językiem i kulturą polską, a każde zadanie/zabawa powoduje rozbudzenie w nich uczucia radości i satysfakcji z nauki języka. Wszelkiego rodzaju gry i zabawy słowne (rebusy, rozsypanki sylabowe i literowe, memo, gramatyczne i ortograficzne potyczki i inne)  wykorzystywane podczas zajęć kształcą i rozwijają w dzieciach sprawności językowe w zakresie recepcji (rozumienie ze słuchu, czytanie) i produkcji (mówienie i pisanie).
Zajęcia są ponadto fantastyczną możliwością poznania się:) Dzieci świetnie się uzupełniają i pomagają sobie wzajemnie. O czym to świadczy? Przede wszystkim o tym, że wspólna nauka przez zabawę sprzyja wzmacnianiu wiary we własne siły i możliwości.
Dla wspomnianych klas 2 i 3 dodatkowe zajęcia nauki języka polskiego prowadzi w naszej szkole p. Agnieszka Tarajkowska.

Uczniowie rozwiązują rebusy.Uczniowie układają litery.

Zajęcia z języka polskiego prowadzone są przez panią Małgorzatę Kostarską i odbywają się dwa razy w tygodniu.

Mają one na celu nie tylko wyrównywanie różnic programowych, ale pomoc dzieciom w przezwyciężeniu trudności w opanowaniu języka polskiego, zainteresowanie ich językiem i kulturą polską oraz rozbudzanie chęci porozumiewania się w języku polskim. Na zajęciach staramy się kształcić i rozwijać kompetencje komunikacyjne oraz sprawności językowe w zakresie rozumienia ze słuchu, czytania, pisania i mówienia.

Dzieci uczą się porozumiewania z rówieśnikami, współpracy w grupie, środowisku szkolnym i pozaszkolnym. Zajęcia wspierają również wszechstronny rozwój ucznia, zwłaszcza jego naturalne zdolności, zainteresowania i możliwości.

Uczniowie siedzą w ławkach.

Arteterapia
Arteterapia pozwala uwolnić lęk, agresję, przygnębienie i wyrazić je pośrednio – poprzez akt twórczy. Dokładnie tak też wyglądają zajęcia arteterapeutyczne z uczniami klasy 3a:
  • umożliwiają uwolnienie tłumionych emocji,
  • poprawiają komunikację między uczniami,
  • zwiększają wiarę we własne możliwości,
  • dostarczają porcji radości płynącej z tworzenia,
  • rozwijają kreatywność dziecka oraz jego zdolność empatycznego rozumienia innych.
    Ale oprócz tego uczą tolerancji i szacunku do efektów swojej pracy oraz pracy innych.
    Uczennice pokazują pomalowane dłonie.