"Z kulturą mi do twarzy"
Pragniemy poinformować, że klas 2a w roku szkolnym 2020/2021 przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Z kulturą mi do twarzy”. Projekt ma na celu formować w uczniach wartości takie jak współpraca, solidarność, altruizm, patriotyzm oraz szacunek dla tradycji. Dzieci podczas zajęć będą miały doskonałą okazje, aby wzmocnić poczucie tożsamości indywidualnej, kulturowej oraz narodowej, wzmocnić swoje poczucie godności, a także szacunku do innych osób. Koordynatorem projektu jest p. A. Tarajkowska.
Łódź to miasto, które dawniej było pełne fabryk. Uczniowie klasy 3a, chcąc dowiedzieć się więcej o korzeniach swego miasta, wzięli udział w warsztatach ŁÓDŹ FABRYCZNA w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, potocznie zwanym Białą Fabryką. Podczas zajęć muzealnych dzieci dowiedziały się, czym właściwie jest fabryka, jak wygląda i funkcjonuje oraz jakie można w niej usłyszeć dźwięki. Szukały cech charakterystycznych architektury przemysłowej i wsłuchać się mogły w dźwięki fabrycznych maszyn. Co więcej: dzieci mogły odwzorować je za pomocą wybranych instrumentów muzycznych i własnych aparatów mowy.
Dlaczego gwizdek czajnika gwiżdże, gdy gotuje się woda?
W jaki sposób para wodna może wprawić w ruch całą fabrykę?
Na te i wiele innych pytań dotyczących pary i możliwości jej wykorzystania trzecioklasiści znaleźli odpowiedzi właśnie podczas warsztatów.
A dopełnieniem całości stała się multimedialna wystawa pt. "Kotłownia", która dała dzieciom możliwość wirtualnego zapoznania się z procesem produkcji włókienniczej i jego ewolucją, a także przybliżyła pracę tkaczy i tkaczek.
Tym samym uczniowie klasy 3a zrealizowali kolejne zadania projektu "Z kulturą mi do twarzy":
MODUŁ I - W KRAINIE MUZ
Zad. 1 "W magicznym świecie dźwięków"
Zad. 9 "Śladami przeszłości"
MODUŁ II - TU JEST MOJE MIEJSCE
Zad. 3 "Perły regionu"
Zad. 7 "Moje miasto-moja duma".
Warsztaty zorganizowała dla swoich uczniów wychowawczyni klasy, p. Agnieszka Tarajkowska.