VIII edycja Warsztatów Regionalnych

18 listopada 2016 roku odbyła się w Szkole Podstawowej nr 46 w Łodzi VIII edycja Warsztatów Regionalnych współorganizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi pod patronatem Rady Osiedla Stare Polesie. Adresatami były dwa Przedszkola Miejskie oraz 13 szkół podstawowych z terenu Łodzi – uczniowie klas IV-VI.
Każdego roku organizatorom przyświeca inna myśl przewodnia. Były już warsztaty na temat Łodzi – Miasta Czterech Kultur, Łodzi jako Centrum Przemysłów Kreatywnych, rozbrzmiewały warsztaty ludową nutą, były prowadzone zajęcia Zielona Łódź i Bajkowa Łódź oraz Roztańczona Łódź. W 2016 roku Warsztaty przeprowadzone zostały pod hasłem Jedno Miasto – Cztery Kultury. Wielcy łodzianie. Uroczystość swoją obecnością uświetnili: Łódzki Wicekurator Oświaty Pani Elżbieta Ratyńska, Inspektor WE UMŁ Pan Marcin Józefaciuk, przedstawiciel ŁSPS Pan Jan Bodo – Kaftański, przedstawiciel RO Stare Polesie Pan Sergiusz Pomozow, przedstawiciele TPŁ, rodzice, dyrektorzy szkół i przedszkoli, uczniowie. Gośćmi i jednocześnie realizatorami Warsztatów byli: primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi Pani Edyta Wasłowska, Zespół Pieśni i Tańca Łódź, członkowie TPŁ Pani Elżbieta Wojsa i Pani Janina Mitek.
W warsztatach łącznie uczestniczyło 180 dzieci.
Przybili goście zostali powitani w sali gimnastycznej przez dyrektora szkoły panią Barbarę Cygan oraz SU i RR SP 46, obejrzeli krótką prezentację wprowadzającą uczestników warsztatów w ich klimat i tegoroczną tematykę. Prezentacja stanowiła nawiązanie do historii Miasta, miała za zadanie przedstawienie postaci wielkich łodzian ze szczególnym zwróceniem uwagi na absolwentów SP 46 (Borys Szyc, Sylwia Nowak, Sebastian Kolasiński).
Następnie uczniowie, pod opieką przewodników (uczniów SP 46), udali się na zajęcia warsztatowe prowadzone przez naszych gości oraz pracowników SP 46. Opiekunowie grup brali udział w warsztatach, odpoczywali w sali bankietowej, prowadzili rozmowy kuluarowe.
Uczestnicy poznali między innymi: taniec żydowski, polski i rosyjski, śpiewali piosenkę Kiedy Rebe się śmieje, poznali kuchnie czterech kultur, zasoby wodne Łodzi, Łódź w liczbach i wiele innych ciekawostek na temat naszego miasta.
Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik otrzymał upominek. Wszyscy podkreślali wysoki poziom imprezy i zapowiedzieli swój udział w przyszłorocznej edycji.