Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Śladami przeszłości

5 października uczniowie klasy 3a wybrali się do Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Łódzkiego, które należy do najstarszych w mieście. Wyrosło bowiem w prostej linii z Muzeum Przyrodniczo-Pedagogicznego, które powstało w 1930 roku. Dzisiejsze Muzeum Przyrodnicze działa w ramach struktur Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego przy Katedrze Zoologii Doświadczalnej i Biologii Ewolucyjnej.
Przez wszystkie lata istnienia muzeum intensywnie pozyskiwano nowe eksponaty i kolekcje. Część współczesnych zbiorów posiada wartość historyczną i pochodzi jeszcze z czasów przedwojennych. W kolekcji znajdują się okazy rzadko eksponowane w polskich muzeach przyrodniczych.
Na przestrzeni ostatnich kilku lat muzeum przeszło absolutną metamorfozę.
* Nowe wnętrza powitały trzecioklasistów spektakularnymi dioramami, które są częścią zachwycającej wystawy głównej pt. „Zwierzęta i środowisko, czas i przestrzeń”. Ukazują one obrazy wybranych środowisk przyrodniczych i zróżnicowanie gatunkowe ssaków z różnych obszarów zoogeograficznych świata - a co ważne -  przedstawiają życie zwierząt w ich naturalnym środowisku. Dzieci mogły obejrzeć fragmenty m.in. sawanny, europejskiego lasu czy arktycznej pustyni.
* Blisko 1600 eksponatów – przedstawiających przekrój życia na Ziemi, na przestrzeni miliardów lat rozstawionych zostało w szklanych gablotach oraz na podestach.
* W sali na piętrze czekała na dzieci wystawa paleontologiczna, opisująca wybrane elementy z historii naszej planety np. proces tworzenia się skamieniałości. 

* Na uwagę uczniów zasłużyły bogato prezentowane zbiory muszli, owadów oraz ptaków.
* Na pewno dużym zainteresowaniem cieszyły się też szkielety słonia, wielbłąda oraz kości dinozaura, a także modele między innymi mamuta. 

* Dużą atrakcją dla młodych Tropicieli przyrody były interaktywne ekrany i multimedialny olbrzymi globus, dzięki którym dzieci mogły zgłębić wiedzę.

Muzeum Przyrodnicze mieści się na terenie malowniczego Parku im. Sienkiewicza, który powstał jako trzeci park publiczny w Łodzi. Park ten w 1984r. wpisany został do rejestru zabytków. Tym bardziej nie sposób było przejść obok niego obojętnie, nie robiąc chociażby pamiątkowego zdjęcia:)

Wyjście uczniów klasy 3a do muzeum wpisało się  w jedno z zadań projektu pt. "Z kulturą mi do twarzy" - "Śladami przeszłości".

Wyjście klasowe zaplanowała i zorganizowała wychowawczyni klasy, p. Agnieszka Tarajkowska, która również zgłosiła swoją klasę do wspomnianego projektu.