Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Śladami przeszłości

5 października uczniowie klasy 3a wybrali się do Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Łódzkiego, które należy do najstarszych w mieście. Wyrosło bowiem w prostej linii z Muzeum Przyrodniczo-Pedagogicznego, które powstało w 1930 roku. Dzisiejsze Muzeum Przyrodnicze działa w ramach struktur Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego przy Katedrze Zoologii Doświadczalnej i Biologii Ewolucyjnej.
Przez wszystkie lata istnienia muzeum intensywnie pozyskiwano nowe eksponaty i kolekcje. Część współczesnych zbiorów posiada wartość historyczną i pochodzi jeszcze z czasów przedwojennych. W kolekcji znajdują się okazy rzadko eksponowane w polskich muzeach przyrodniczych.
Na przestrzeni ostatnich kilku lat muzeum przeszło absolutną metamorfozę.
* Nowe wnętrza powitały trzecioklasistów spektakularnymi dioramami, które są częścią zachwycającej wystawy głównej pt. „Zwierzęta i środowisko, czas i przestrzeń”. Ukazują one obrazy wybranych środowisk przyrodniczych i zróżnicowanie gatunkowe ssaków z różnych obszarów zoogeograficznych świata - a co ważne -  przedstawiają życie zwierząt w ich naturalnym środowisku. Dzieci mogły obejrzeć fragmenty m.in. sawanny, europejskiego lasu czy arktycznej pustyni.
* Blisko 1600 eksponatów – przedstawiających przekrój życia na Ziemi, na przestrzeni miliardów lat rozstawionych zostało w szklanych gablotach oraz na podestach.
* W sali na piętrze czekała na dzieci wystawa paleontologiczna, opisująca wybrane elementy z historii naszej planety np. proces tworzenia się skamieniałości. 

* Na uwagę uczniów zasłużyły bogato prezentowane zbiory muszli, owadów oraz ptaków.
* Na pewno dużym zainteresowaniem cieszyły się też szkielety słonia, wielbłąda oraz kości dinozaura, a także modele między innymi mamuta. 

* Dużą atrakcją dla młodych Tropicieli przyrody były interaktywne ekrany i multimedialny olbrzymi globus, dzięki którym dzieci mogły zgłębić wiedzę.

Muzeum Przyrodnicze mieści się na terenie malowniczego Parku im. Sienkiewicza, który powstał jako trzeci park publiczny w Łodzi. Park ten w 1984r. wpisany został do rejestru zabytków. Tym bardziej nie sposób było przejść obok niego obojętnie, nie robiąc chociażby pamiątkowego zdjęcia:)

Wyjście uczniów klasy 3a do muzeum wpisało się  w jedno z zadań projektu pt. "Z kulturą mi do twarzy" - "Śladami przeszłości".

Wyjście klasowe zaplanowała i zorganizowała wychowawczyni klasy, p. Agnieszka Tarajkowska, która również zgłosiła swoją klasę do wspomnianego projektu.