Informacja Administratora

Śladami przeszłości

5 października uczniowie klasy 3a wybrali się do Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Łódzkiego, które należy do najstarszych w mieście. Wyrosło bowiem w prostej linii z Muzeum Przyrodniczo-Pedagogicznego, które powstało w 1930 roku. Dzisiejsze Muzeum Przyrodnicze działa w ramach struktur Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego przy Katedrze Zoologii Doświadczalnej i Biologii Ewolucyjnej.
Przez wszystkie lata istnienia muzeum intensywnie pozyskiwano nowe eksponaty i kolekcje. Część współczesnych zbiorów posiada wartość historyczną i pochodzi jeszcze z czasów przedwojennych. W kolekcji znajdują się okazy rzadko eksponowane w polskich muzeach przyrodniczych.
Na przestrzeni ostatnich kilku lat muzeum przeszło absolutną metamorfozę.
* Nowe wnętrza powitały trzecioklasistów spektakularnymi dioramami, które są częścią zachwycającej wystawy głównej pt. „Zwierzęta i środowisko, czas i przestrzeń”. Ukazują one obrazy wybranych środowisk przyrodniczych i zróżnicowanie gatunkowe ssaków z różnych obszarów zoogeograficznych świata - a co ważne -  przedstawiają życie zwierząt w ich naturalnym środowisku. Dzieci mogły obejrzeć fragmenty m.in. sawanny, europejskiego lasu czy arktycznej pustyni.
* Blisko 1600 eksponatów – przedstawiających przekrój życia na Ziemi, na przestrzeni miliardów lat rozstawionych zostało w szklanych gablotach oraz na podestach.
* W sali na piętrze czekała na dzieci wystawa paleontologiczna, opisująca wybrane elementy z historii naszej planety np. proces tworzenia się skamieniałości.

* Na uwagę uczniów zasłużyły bogato prezentowane zbiory muszli, owadów oraz ptaków.
* Na pewno dużym zainteresowaniem cieszyły się też szkielety słonia, wielbłąda oraz kości dinozaura, a także modele między innymi mamuta.

* Dużą atrakcją dla młodych Tropicieli przyrody były interaktywne ekrany i multimedialny olbrzymi globus, dzięki którym dzieci mogły zgłębić wiedzę.

Muzeum Przyrodnicze mieści się na terenie malowniczego Parku im. Sienkiewicza, który powstał jako trzeci park publiczny w Łodzi. Park ten w 1984r. wpisany został do rejestru zabytków. Tym bardziej nie sposób było przejść obok niego obojętnie, nie robiąc chociażby pamiątkowego zdjęcia:)

Wyjście uczniów klasy 3a do muzeum wpisało się  w jedno z zadań projektu pt. "Z kulturą mi do twarzy" - "Śladami przeszłości".

Wyjście klasowe zaplanowała i zorganizowała wychowawczyni klasy, p. Agnieszka Tarajkowska, która również zgłosiła swoją klasę do wspomnianego projektu.