Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Klasy VA i VIA zwiedzają Podlasie

  W dniach 4-6 maja 2016r. klasy VA i VIA pod opieką swoich wychowawczyń pań Beaty Gęsikowskiej i Elżbiety Bolanowskiej były na wycieczce w przepięknym  regionie Polski - na Podlasiu. Razem z nami byli też uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej pod opieką swojego wychowawcy.
Zwiedziliśmy Operę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku - nowoczesny budynek, którego większość ścian wykonana jest ze szkła z motywami zapisu nutowego. Poznawaliśmy tajniki funkcjonowania sceny głównej i amfiteatru letniego, między innymi sposób przekazywania treści i obrazu przedstawień osobom niewidzącym i niesłyszącym. Podziwialiśmy "Wersal Polski", czyli barokowy pałac Branickich oraz otaczające go labirynty ogrodów. Podążając szlakiem esperanto, dowiedzieliśmy się o wpływie przedwojennej wielokulturowości Białegostoku na twórcę tego języka, Ludwika Zamenhofa. Poznaliśmy również tragiczne dzieje społeczności żydowskiej tego miasta podczas II wojny światowej - kilka minut spędziliśmy pod pomnikiem synagogi, w której hitlerowcy spalili żywcem zamkniętych tam ludzi. Obejrzeliśmy Zespół Katedralny p.w. Wniebowzięcia NMP i wysłuchaliśmy niezwykłej historii jego rozbudowy. Obejrzeliśmy budynek historycznego ratusza białostockiego, który nigdy nie był siedzibą władz miejskich.
Podczas wycieczki szlakiem Tatarów polskich zwiedzaliśmy drewniany meczet w Kruszynianach i Mizar, czyli muzułmański cmentarz, poznaliśmy historię osiedlenia się Tatarów na ziemiach polskich. Poznawaliśmy też piękno i dobroczynny wpływ walorów przyrodniczych Puszczy Knyszyńskiej - byliśmy z przewodnikiem w Silvarium w Poczopku i w Arboretum im. Powstańców 1863r. w Kopnej Górze. Pan przewodnik opowiadał nam o unikatowym na skalę europejską założeniu miasta Krynki.
W Supraślu, gdzie byliśmy zakwaterowani, zwiedzaliśmy jedyny w Polsce monastyr (męski klasztor prawosławny), odrestaurowaną cerkiew obronną, cerkiew zimową, Muzeum Ikon, sami również uczyliśmy się pisania ikon, poznawaliśmy kulturę i historię tego regionu, spacerowaliśmy bulwarem nad rzeką Supraśl oraz zabytkowymi uliczkami Supraśla, podziwiając domy tkaczy, pałac Buchholtzów (obecnie siedzibę Liceum Plastycznego), graliśmy w piłkę, trenowaliśmy na siłowni, bawiliśmy się na placu zabaw. Każdy dzień kończyliśmy nauką nowej piosenki i wypełnieniem śpiewniczka - pamiętniczka, a rozpoczynaliśmy gimnastyką poranną. Czas upłynął nam bardzo ciekawie i niestety.....zbyt szybko.