Witamy na stronie internetowej
im. Józefa Chełmońskiego
w Łodzi

Rok 1945
Po pięcioletniej okupacji w lutym 1945 r. przystąpiono do uruchomienia szkolnictwa. Szkoła Podstawowa nr 46 znalazła swoje locum w budynku przy ul. Wólczańskiej 117 – budynku zniszczonym, częściowo uszkodzonym przez bomby, bez szyb i sprzętów szkolnych (...)”
                                                                                                    Kronika Szkolna z lat 1945-1965

Tak rozpoczęła się powojenna historia naszej szkoły. Dzisiaj Szkoła Podstawowa nr 46 znajduje się przy ul. Żwirki 11/13 w wyremontowanym budynku w bezpośrednim sąsiedztwie Politechniki Łódzkiej i Parku Poniatowskiego. Łatwy dostęp komunikacyjny, otoczenie rewitalizowanych kamienic, piękny plac zabaw, a wkrótce również boisko wielofunkcyjne, nowoczesne pracownie i wysoki standard zaplecza sportowego sprawiają, że jesteśmy szkołą na miarę XXI wieku. Należymy do elitarnego grona szkół w skali kraju, które kształcą i doskonalą przyszłych łyżwiarzy figurowych. Doskonale łączymy tradycję z teraźniejszością i przyszłością.

Szkoła Podstawowa nr 46 od dnia 1 września 2014 r. mieści się w budynku, który przeszedł proces termomodernizacji. Do szkoły prowadzi nowy podjazd dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Wymienione okna, odnowiona, pełnowymiarowa sala gimnastyczna, nowa kuchnia i jadalnia oraz profesjonalnie wyposażona sala baletowa, biblioteka z centrum multimedialnym, kolorowe sale lekcyjne i przyjazne korytarze czekają na nowych uczniów. Klasy I-III zajmują pierwsze piętro z kącikiem zabaw. Piętro II i III przeznaczone jest dla klas IV-VIII. Parter budynku zajmują pomieszczenia administracyjne. W szkole panuje domowa atmosfera. Miary dopełniają smaczne obiady gotowane oczywiście w szkole i duży plac zabaw Radosna Szkoła. Zajęcia odbywają się w systemie jednozmianowym. Posiadamy dwie świetlice, salę zabaw, dzieci objęte są opieką pielęgniarki i pedagoga. Wpajamy naszym uczniom szacunek do drugiego człowieka, dbamy o tradycję, stwarzamy możliwości rozwoju talentów i uzdolnień poprzez realizację innowacji pedagogicznej Łyżwiarstwo figurowe i balet oraz szereg zajęć dodatkowych. Łyżwiarstwo stanowi wizytówkę naszej szkoły. Corocznie młodzi sportowcy odnoszą znaczące sukcesy w kraju i na zawodach o randze międzynarodowej. Udział szkoły w projektach przyczynia się do stałego jej doposażenia w pomoce dydaktyczne i sprzęt audiowizualny. Położenie szkoły w sąsiedztwie Parku Poniatowskiego pozwala na realizację zajęć dydaktycznych dla najmłodszych na świeżym powietrzu. O dużej aktywności społeczności szkolnej świadczy fakt uzyskania największej liczny głosów spośród wniosków osiedlowych na terenie Polesia w ramach BO 2017 – Budowa boiska wielofunkcyjnego. Dzięki udziałowi w projekcie "Szkoła na miarę XXI wieku" pracownia komputerowa została w pełni wyposażona w nowy sprzęt, a sale lekcyjne zostały doposażone w nowoczesne urządzenia.

Szkoła z tradycją - czyli jak to się wszystko zaczęło